utorok 25. novembra 2014

Proroctvo paranormálnej lásky Niny a Jareda /Proroctvo - Jamie McGuire/

Určite každý z vás už pozná či počul o príbehu smrteľníčky Niny z mesta Providence, ktorej zomrel otec., Následne našla útechu v záhadnom chlapcovi, s ktorým ich vzťah neskôr prekvitol v lásku. Avšak božský Jared nie je obyčajný chlapec, naopak má poslanie byť Nininým strážnym anjelom a to doslova s bonusovým balíčkom nadprirodzených schopností. A tak začína boj s nebom a peklom vďaka zakázanej láske anjela a smrteľníčky..
Prvý diel z mestečka Providence s názvom Prozreteľnosť vyšiel v máji roku 2014. Vtedy sme sa dočkali naozaj zaujímavej paranormálnej romance aj keď s drobnými chybičkami, ale vcelku s pútavým príbehom, v ktorom som jednoznačne videla potenciál. Nedokonalá ľudské dievča našla svojho anjela a to doslova a rozhodla sa stráviť s ním zvyšok života, čo naopak nevedeli stráviť posmrtné svety dobra a zla.

V druhej časti zo série Providence príbeh pokračuje. V tomto parte Ninu každý večer trápia nočné mory, v ktorých sa jej noc čo noc premieta smrť jej otca a najväčšmi ju trápi, že mu už nijak nemôže pomôcť. A aby toho nebolo málo, ničím nerušenú a pokojnú noc si môže dopriať len vtedy, ak je od nej jej láska dosť ďaleko. Jej zdravotný i psychický stav sa čoraz častejšie zhoršuje, pričom sa do jej denného režimu mieša škola, denné stretnutia s kamarátkami, ktoré si chce udržať, aby žila ako tak normálny život, no bola nútená i nastúpiť do práce namiesto jej zosnulého otca. Tak sa to na ňu kopí a kopí, pokým sa Jared a spol. nerozhodnú vyhľadať pekelnú bibliu, v ktorej sú odpovede na ukončenie ich trápení.

„Ranné slnko zalievalo steny zlatistou farbou. Leto bolo za rohom. Moji priatelia v škole sa rozprávali o dovolenke v trópoch a rodinných stretnutiach, no ja som bola príliš unavená, aby som plánovala čo i len najbližšiu hodinu.“

Po dočítaní Prozreteľnosti som mala menšie pochybnosti, ktoré sa ale dali prehliadnuť hlavne vďaka obrovskému potenciálu príbehu Niny a Jareda. Väčšina čitateľov tejto série uprednostňuje skôr druhý diel, no pri mne to bolo presne naopak. Množstvo lásky v prvom diele mi neprekážalo a pravdupovediac som čakala, čo na nás autorka vybalí v druhej časti. Tá si ale zrejme zabudla nožnice a pripravila si ich až na záver. 
Zo začiatku som kapitoly hltala jednu po druhej a čakala na moment prekvapenia. No odrazu mi do konca chýbalo zopár desiatok strán a ja som pocítila sklamanie, čo mi bolo naozaj ľúto. Kniha bola totižto plná podstatne rovnakých scén, kedy boli pozmenené len detaily a vyvrcholenia sme sa dočkali až na konci spolu s akciou. 

Veľa ľudí, ktorí dali šancu prvému zväzku sa sťažovali na hlúpe správanie postáv a najmä Niny. Jej osobnosť sa síce dočkala drobných zmien, no stále to bola ona. Takisto som nezaregistrovala autorkin zámer oddialiť postavu, ktorá text jasne oživovala svojimi uštipačnými poznámkami – Jaredovu sestru Claire, ktorá bola väčšinu knihy odcestovaná pri svojom talehovi (človek, ktorého anjel chráni).

„Nič na svete nejde tak, ako si človek naplánuje. Ľudia zomierajú, domy vyhárajú do tla a dcéra Cynthie Greyovej sa vráti k matke, aj keď sa zaprisahala, že po osemnástke s ňou už nebude žiť pod jednou strechou.“

Navzdory tomu, že je kniha písaná celkom čítavým štýlom a strávite s ňou len pár dní, iní sa jej budú chcieť skôr zbaviť. Pozitívna vec zo strany autorky je ale to, že zvykne všetko dobré si nechať nakoniec a tak vás bude napínať a napínať, aby ste sa tak či tak dostali až na koniec a dychtivo čakali na posledný diel. Proroctvo i celá séria má určite zaujímavú a dobre spracovanú myšlienku spolu s nápadom knihy, pričom o osobnostiach postavách a dejovej stránke by sa to už nedalo povedať. Ak máte takéto ľahké, nedokonalé, ale zaujímavé príbehy radi, môžete siahnuť aj po tomto a spoločne so mnou čakať na posledný deň s názvom Raj, pretože ja jednoducho musím vedieť, ako to skončí!

Za poskytnutie tejto knihy som vďačná vydavateľstvu Ikar.
Príbeh Niny a Jareda môžete spoznať tu v prvom a v druhom dieli série Providence.

Moje hodnotenie:

Jamie McGuire: Proroctvo
Vydala edícia YOLi v roku 2014, 320 strán.

6 komentárov :

 1. Mňa táto kniha nikdy neohúrila a myslím, že ani neohúri :).

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Prvá časť ma bavila a teším sa na tuto druhú časť :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mňa práveže prvý diel neohúril :D Viacej ma zaujalo Proroctvo, ani neviem prečo, možno vďaka akcii. :)
  Pekná recenzia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa úplne naopak, ako vidíš, sto ľudí - sto chutí, väčšinou ja bývam tá výnimka, unfortunately :-D Vďaka!

   Odstrániť
 4. Ahoj zatagovala som ťa do liebster award tagu!
  http://bookareourlife.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, už som sa doňho stihla zapojiť asi pred polrokom. :)

   Odstrániť

Páčila sa vám recenzia či článok? Povedzte, čo máte na srdci.
Ďakujem za každý komentár. :)