štvrtok 8. mája 2014

Nielen o tom, ako som si zamilovala Polozlého.. /Polozlý - Sally Green/

Máte už dosť fantasy kníh plných upírov a vlkodlakov? Ak áno, ste tu na správnej adrese. Pri knihe HalfBad - Polozlý sa dozviete o úplne novej variante nadprirodzených bytostí a onedlho vás uchváti svet bielych a čiernych čarodejníc rovnako ako mňa a zamilujete si ho na prvý pohľad.


Triler sa odohráva v novodobom Anglicku, kde medzi ľuďmi žijú v utajení čierno - zlí a bielo - dobrí čarodejníci. Obe frakcie rozdeľuje veľká nenávisť a spája jedna jediná vec – strach o chlapca, ktorý pochádza z obidvoch strán. Nathanovi v žilách koluje dvojaká krv. Splodený zo zakázanej lásky medzi bielou čarodejnicou a najkrutejším a najmocnejším čiernym čarodejníkom uniká pred celým svetom. Mal radšej zomrieť pri narodení, ako si to želala rada Bielych čarodejníc. Nechceného polovičiaka čaká krutý osud.


Nič nie je dobré alebo zlé samo osebe:
záleží na tom, čo vidíme my.
- William Shakespeare: Hamlet

Pre večný boj medzi bielymi a čiernymi čarodejnicami žije ako štvaná zver až do svojich sedemnástych narodenín. Vtedy sa rozhodne, na ktorú stranu skutočne patrí. Pod jednou podmienkou. Musí prijať tri dary a napiť sa krvi svojho predka, inak ho čaká smrť. Nathanova matka si však po jeho narodení siahla na život a o otcovi už dlhé roky nik nepočul. Nezostáva mu nič iné, len sa pokúsiť o nemožné – nájsť najobávanejšieho čierneho čarodejníka na svete. 

Pri Polozlom sa zoznámime s úplne novým svetom čarodejníc, na aký nie sme vôbec zvyknutí. Novodobé čarodejné Anglicko vás vtiahne tak rýchlo, že si to ani nevšimnete. Zabudnite na čarodejnice s prútikmi a kotlíkmi. Predstavte si čarodejnice dnešnej doby a nechajte svoju fantáziu pracovať

Ale prečo je táto kniha taká vynikajúca, ako sa všade hovorí? 
Svoj úspech zožal hlavne kvôli svojmu originálnemu námetu, ktorý sa na knižnom trhu stopercentne uplatnil. Dokázal zaujať čitateľov z vyše 40 krajín a inak nebolo ani u nás - po Polozlom sa len tak zaprášilo. To a ešte viac svedčí, že HalfBad je kniha, ktorá vás nezaujme len svojou skvelou obálkou, ktorá jednoznačne vyčnieva medzi ostatnými všednými obálkami a robí ho akýsim unikátom, ale ponúka aj originálny námet a dej, ktorý sa len tak nikde nevidí.

Najdôležitejšie je nepripúšťať si to. Nepripúšťať si bolesť, nepripúšťať si nič. 
To je ten najdôležitejší trik, jediný potrebný trik na celom svete. (str. 12)

Niet pochýb, že Polozlý má veľký potenciál stať sa jednou z najlepších kníh tohto storočia. Bol preložený do 45 jazykov a vydavateľstvá sa o ňu doslova "trhali." Čo môže potešiť je aj to, že sa dočkáme filmového spracovania od Fox 2000. 

Sally Greenovej patrí neskutočne veľké uznanie. Všetci poznáme, ako skončia niektoré debuty autorov, ktorí ešte nie sú rozpísaní. Pri Sally to nebolo potrebné. Svoju prvú knihu zvládla úžasne. Samozrejme, našlo by sa pár hluchých miest, ale to je úplne bežné a pri tejto autorke som nemala tendenciu preskakovať strany či krútiť nad nimi hlavou. Som jej vďačná, pretože dokázala vytvoriť neskutočný svet plný intríg a nástrah, vyvarovala sa klišé a vymyslela postavu, ktorá nebola vôbec dokonalá, mala svoje zlé stránky. 

Kniha Polozlý vás skrátka dostane. Sally Greenová dala žánru fantasy úplne nový rozmer. Do svojho debutu značne zakomponovala originálne prvky a to hlavne nový štýl písania. V prvých kapitolách môžete spozorovať text v druhej osobe jednotného čísla, ktorý vám napomôže vžiť sa do Nathana ešte viac. 
Začítate sa do nezvyčajnej knihy a vďaka krátkym a výstižným kapitolám budete mať pocit, že čítanie utieklo rýchlo ako voda.
Spoznáte kopu premyslených charakterov, bez ktorých by táto kniha nebola to ono, nahliadnete do prepracovaného sveta a po prečítaní si budete priať druhý diel vedľa vás. Tento sľubný triler patriaci do Young Adult literatúry odporúčam každému, kto už má dosť upírov a vlkolakov a chce si prečítať kvalitnú a nezvyčajnú fantasy. Tak nečakajte a siahnite po Polozlom už teraz!


Moje hodnotenie:

Za poskytnutie tejto neskutočne dobrej knihy ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Ak vás knižka zaujala, môžete si ju kúpiť napríklad TU.

Sally Greenová: HalfBad - Polozlý
Vydalo vydavateľstvo Ikar pod značkou YOLi v roku 2014, 352 strán.

---------------------
Za poskytnutie obrázkov hodnotení ďakujem VeEee.
Obrázky knihy sú mojou vlastnou tvorbou.

15 komentárov :

 1. Túto knihu si chcem strašne prečítať, vyzerá úžasne :) !! A tá obálka je krásna :3 !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím, kniha je dobrá vo všetkých smeroch. :)

   Odstrániť
 2. Pěkná recenze:)) Neskutečně po té knize toužím, tak snad se poštěstí.
  P.S.: Gratuluju ke sto pravidelným čtenářům:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :)) Veľmi ti ju odporúčam.
   A ďakujem, ani ja tomu neverím. :D

   Odstrániť
 3. super recenze, tuhle knizku si chci urcite precist, jen ted nejak nejsou penizky ani cas :(

  roo.rachel.1987@gmail.com
  SOUTĚŽ O ODZNÁČKY A KNÍŽKU
  http://rachel-roo.blogspot.cz/2014/04/velka-knizko-placickova-soutez.html

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka, určite si na ňu nájdi čas. To je starosť všetkých knihomoľov :D

   Odstrániť
 4. Jáááj pekná recenzia :)
  Knižka mi čoskoro príde domov, nehorazne sa na ňu teším ! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jáááj ďakujem :) dúfam, že sa ti bude páčiť :)

   Odstrániť
 5. Už čítam ^^ Ale v tom trileri má strašne divný hlas :D No, som zvedavá na film, dúfam ale, že spravia lepší dabing :D
  I took book ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zuzi to si ty? :O Som zistila až teraz :D Super články (y) Ja začínam, ale od teba sa mám čo učiť :)

   Odstrániť
  2. Dúfam, že sa ti páči :-) Pochybujem, toto bol len trailer na knihu. Tiež sa teším na film :-)
   Áno, to som ja, ďakujem :-)
   -

   Odstrániť
  3. To je úúúplne dokonalá kniha <3 V poslednej dobe sa mi stáva, že sa zamilujem do nejakej chalanskej postavy, že je úplne sladký a potom zistím že gay :D Ale už viem ktorý herec by mal hrať Gabrila :3 :3 :3

   Odstrániť
  4. Ja sa nezvyknem "zamilovať" do postavy, neviem, na mňa to nejak nepôsobí a stále ho beriem ako knižnú postavu :D ale teším sa na film :)

   Odstrániť
  5. Však hej, nie tak zamilujem že ako do chalana, ale zamilujem ako do zvieratka alebo do plyšáka :D ak ma chápeš :)

   Odstrániť
 6. Stále váham či si knihu kúpiť alebo nie :D ale myslím, že si ju určite raz prečítam ale teraz chcem toho prečítať až až. Každopádne veľmi pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť

Páčila sa vám recenzia či článok? Povedzte, čo máte na srdci.
Ďakujem za každý komentár. :)