piatok 24. januára 2014

Recenzia: Obyčajná tvár - R. J. Palacio

Pôvodný názov: Wonder
Autor: R. J. Palacio
Počet strán: 264
Anotácia: 
Keď August (Auggie) Pullman prišiel na svet, lekári predpovedali, že sa nedožije rána. V detstve podstúpil toľko operácií, čo iní nezakúsia za celý život. Pre vrodenú poruchu, ktorej názov väčšina ľudí nevie ani vysloviť, má zdeformovanú tvár, potravu jedáva cez slamku alebo nadrobno pokrájanú, a nie je na to pekný pohľad. Málokto uhádne, kedy sa usmieva a kedy mračí. A predsa je to úplne normálny chalan, ktorý miluje Hviezdne vojny a chce žiť vlastný život.


Prvých desať rokov života nemal Auggie ľahkých, no až teraz stojí pred najťažšou skúškou zo všetkých – konečne ide do školy medzi „normálne“ deti. Musí sa pripraviť na zdesené pohľady spolužiakov aj posmech neprajníkov. Niekedy bude ťažké rozoznať, kto je skutočný priateľ. Nájde v sebe dosť síl, aby v škole vydržal, alebo sa vzdá a radšej zostane doma?
        
August Pullman, alebo jednoducho Auggie je (ne)obyčajný chlapec. Má vlastný Xbox, zaujímajú ho hviezdne vojny, rád hrá futbal. No predsa len je na ňom niečo, čo ostatných láka uprieť ich zvedavé oči na Auggieho tvár. A Auggie s tým nie je vôbec zmiernený. Predsa len, koho teší, keď na neho ľudia ustavične zízajú, kričia či nadvihujú obočie? Nikoho. A takto sa cíti August Pullman, zvonku ako magnet na oči, zvnútra ako obyčajný chlapec.

Kniha je písaná minulým časom a čo je hlavné, pri príbehu sa vystrieda mnoho vedľajších postáv, vďaka ktorým zistíte ako na danú situáciu reagujú oni a ľahko si o nich spravíte názor. Každý reagoval na Auggieho inak, no a v tejto knihe máte možnosť nazrieť tiež do životov iných. A neskôr sa tým väčšina vysvetľuje.

Čo je krásne, je i dobré, a čo je dobré, čoskoro bude i krásne.


Práve autorkin štýl je to, čo som najviac ocenila. Nevolila príliš zložité slová, dobre vykresľovala charaktery a do príbehu pridávala zaujímavé zápletky a čo sa mi tiež veľmi páčilo boli citáty a spôsob, ako sa autorka s každým drobným detailom pohrala.

Táto kniha je dôkazom toho, že nikto nie je dokonalý a mali by sme si vážiť, čo máme, pretože iní to mať nemôžu. Prinútila ma zamyslieť sa a vžiť sa do postavy a neraz som mala pocit, že je to podľa skutočnej udalosti. Kniha bola silne založená na city a úprimne mi prišlo Auggieho ľúto. Veľmi som si ho obľúbila, tiež jeho kamarátov a jedinečné situácie. Myslím si, že by si túto knihu mal prečítať každý, kto so sebou nie je spokojný a stojí pred zrkadlom a hľadá chyby. A čo má vravieť taký August Pullman?

Ako som už spomenula, kniha ma veľmi zasiahla na city a preto dávam 5 hviezdičiek , predsa len si to zaslúži. Je to naozaj silný príbeh.

Neobyčajný príbeh Obyčajná tvár.

Zet


4 komentáre :

 1. Jee, vůbec mi ze začátku nedošlo, co je to za knihu podle té obálky. Taky se na ni chystám, tak doufám, že se mi bude líbit stejně jako tobě.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To hej, myslím, že pôvodná je krajšia. :) v to dúfam.

   Odstrániť
 2. Skvělá recenze :) Tuhle knihu jsem četla v angličtině a hrozně se mi líbila. Myslím, že by to měla být povinná četba pro všechny děti :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. S tým povinným čítaním maximálne súhlasím. Určite by si to našlo miesto medzi inými a možno by to aj nahradilo niektoré diela :-)

   Odstrániť

Páčila sa vám recenzia či článok? Povedzte, čo máte na srdci.
Ďakujem za každý komentár. :)